Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Ovocné dřeviny

Dobrý den, před cca 3 lety jsem zasadil ovocné stromy a jak jsem přidával zeminu, místo roubu kleslo a stromy vytvořily nové kořeny těsně pod povrchem. Chtěl bych zachovat vlastnosti podnože, mohu je postupně odřezat, aby zase braly živiny z těch hlubokých a kdy je nejvhodnější doba? Děkuji.

Pavel Kosina

Váš dotaz mi není zcela jasný, především to, jak jste přidával zeminu... Tu jste přidával tak vysoko, až jste zasypal roubované místo? To se běžně nestává. Pokud jste tak učinil, pak určitě ty nové kořeny neodřezávejte, protože byste strom zahubil. Kořenový systém je pro strom velice důležitý a je jedno, kde kořeny vyrostly, je to kompaktní systém, který se nesmí narušit.

Na jaře jsem vysadil hrušeň. Vyrostlé listy, ale mají hnědé okraje. Na několikaleté švestce se na nových výhonech objevují listy zabarvené do červena a na nich zelenkavá mšice. Na mšice předpokládám použít Mospilan.

RBr

Na hrušni se může objevit rez hrušňová (hostitelskými rostlinami jsou jalovce), použít přípravek BAYCOR, nebo DELAN, TOPAS, částečnou účinnost na rez mají i přípravky DITHANE a NOVOZIR. U švestky se může jednat o červenou skvrnitost listů, doporučuji postřik DITHANE či NOVOZIR, postřik provádíme 1-2 týdny po odkvětu a ošetření dle potřeby 1-2x opakovat v intervalu 7-14dní.


Máme doma jedlé kaštany a jejich plody jsou prázdné. V čem je problém? Děkuji.

Pavel Uchytil

Určit příčinu vašeho problému není jednoduché. Především bych se vás zeptala, zda máte dva stromy - samčí a samičí, protože jeden ze základních problémů může být již v opylování. Zkuste mi napsat, zda máte dva rozdílné stromy a pokud ano, budeme pátrat po příčinách dál.


Mám prvním rokem v truhlíku na balkoně vinnou révu. Pěkně roste. Co s ní na zimu? Zastřihnout a dát např.do sklepa? Děkuji.

Martina Horká

U vinné révy bych na zimu především zakryla kořeny, nechala rostliny jinak přezimovat venku a v předjaří pak sestřihla. Pozor však dejte na to, aby měly rostliny dostatek půdy v truhlících a odpovídající velikost truhlíků, v případě, že by měly půdy málo, mohly by snáze vymrznout.


Prosím poraďte mi, jaké jabloně, hrušky a švestky vysadit v nadmoř. výšce nad 700m?

Nosková Jana

V této nadmořské výšce vám můžeme doporučit pouze odrůdy jabloní a hrušní, na švestku je to již příliš vysoko. Jabloň: Jonagold nebo Mio, hrušeň: Aldenská.


Máme na zahrádce třešeň Burlat, Napoleonovu a řekli nám kdysi po koupi, že ony se navzájem neopylují a potřebujeme další. Prodali nám Karešovu! Máme však dost malou zahradu a chtěli bychom počet stromů zmenšit, které tedy musí být, aby plodily? Děkuji mockrát za odpověď!

Blanka Mirvaldová

Burlat i Napoleonova jsou cizosprašné odrůdy. Burlat - vhodnými opilovači jsou Kaštanka a Karešova. Napoleonova - vhodnými opilovači jsou Karešova a Kaštanka, ale i Hedelfingelská, Troprichterova a Schneiderova, které však kvetou později. Je inkompatibilní s odrůdami Lambert a Bing.


Dobrý den, mám problém - ořešák má na listech nějaké boule. Vypadá to jako skrabaťelé. Diky.

Zdenda

Výrůstky na listech způsobují mšice, které sají šťávy z listů a následně vylučují látky, které buňky listu dráždí a narušují jej. Zkuste aplikovat přípravek Neudosan AF, obsahující draselnou sůl.


Prosim info o jablku odrůdy Florina, máme zahradu cca 480m n.m., dále jaká menší třešen se zde dá pěstovat, současná chrupka stará 15 let má klejotok. Děkuji.

Honza

Odrůda jablka Florina je raná odrůda vhodná do teplých oblastí, již od středních poloh nevyvíjí správně plody. Pro vás by do této nadmořské výšky bylo vhodnější vysadit odrůdy Ontario, Prima nebo Red Melba. Vhodná menší třešeň je Kordia. Klejotok u chrupky může být způsoben buď neodborným řezem nebo řezem provedeným v nesprávnou dobu. Omezte nyní na čas u chrupky řez, aby se vzpamatovala.


Dobrý den, rád bych vysadil švestky a hrušky v Beskydech v 800m n.m., můžete mi poradit odrůdy, které mám vyhledávat? Dále jaký typ půdy (vlhčí nebo sušší) mám při výsadbě svolit? Děkuji za odpověď.

Filip Vařeka

Švestky vám do takovéto výšky již vysadit nedoporučuji, z hrušek můžete vysadit Aldenskou. Půda je lepší vlhčí.


Jaké jsou k zasazení vhodné jabloně v okolí Č. Budějovic? Zasadil jsem Anetu a Melodii, obě dvě, jak větve, tak listy se začínají od vyrašení kroutit a postupně tmavnout až černat.

Pavel

Problém s jabloněmi může být způsoben mšicemi nebo obalečem. Doporučuji použít na napadené stromy přípravek TALSTAR - postřik se musí provést přesně před puknutím pupenů, je třeba to dohlídat (může to být v období březen až duben), pak po odkvětu se postřik ještě jednou opakuje. Z jabloní do této lokality doporučuji vysadit Sparťan, Stracrimson, Starcrimson delicous, Carola, Clivia, Ingrid Marie, Idaret.


Stránky: 1 <<... | 4 | 5 | ...>> 36

Okno do zahrady pro vás připravuje Martina Hájková a firma Marigreen, s.r.o.

Webdesign a realizace: Vikadesign

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen, s.r.o. - zahrada vašich snů