Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Zahradní architektura

Dobrý den, před bytovým domem /u vstupní strany/ máme 2m široký pás situovaný na sever, který bychom chtěli osázet nějakými nízkými jehličnany a popřípadě i nějakými nižšími keříky, které by mohly na jaře kvést. Na celý záhon bychom dali mulčovací kůru. Mohli byste nám prosím poradit, které rostliny by bylo možno použít ke zvelebení našeho nového bydlení?

Martina Bílková

Doporučuji zakrslé typy borovic (Pinus mugo Mythus, Pumilio, Gnom) nebo pokryvné jalovce (Juniperus horizontalis, Juniperus sabina Tamariscifolia). Z kvetoucích keříků tavolníky (Spirea japonica) či bumaldy nebo Potentilla fruticosa Gold Teppich.

Mám pozemek s těžkou jílovitou půdou (kyselou), nadmořská výška cca 450m. Které jehličňany a které okrasné dřeviny si mohu dovolit?

Ing. Jaroslav Zderadička

Nevolte kultivary, spíše domácí druhy (borovice, smrk omorika, stříbrný, borovice blatka, jedle normanská, jedle concolor, tsuga canadensis. Z okrasných dřevin a keřů je možné vysadit svídy, trojpuky, deutzie, jasmín, mochny, tavolníky... prostě běžné dřeviny.


Stavíme terasu, která volně navazuje francouzskými dveřmi do zahrady. Je obdélníkového tvaru se zkosenými rohy na obou stranách. Přístup na terasu bude po schodech, které budou umístěny na zkosených stranách terasy. Jak byste mi doporučili ukončení terasy - zábradlí, pergola? Nechci, aby pergola příliš stínila francouzská okna - je tam obývák. Terasa má zhruba 30 m2, po bocích zkosená se schody (2 a 1 schod) a je směrována na západ. Uvažujeme o plošné vymývané dlažbě Pressbeton - Gita. Nevíme ještě, jaký materiál použít na schody, aby ladil s vymývanou dlažbou nebo zda je nutno odlišit schody od dlažby. Terasa je zhruba 70 cm nad terénem zahrady, takže bude třeba dosyp hlínou, kde uvažuju o skalce, protože její základy jsou vyzděny "šalovacími tvárnicemi".

Ing. Jaroslav Zderadička

V tomto případě, jestli máte rádi západní sluníčko, volila bych nějakou formu zábradlí, které bych nechala porůst pnoucími rostlinami. Preferujete-li posezení pod pergolou, pak bych volila její umístění na opačné straně od domu a její konstrukce by měla být lehká a vzdušná, o velikosti max.3x3 m. Upřednostnila bych tvar do L.


Koupili jsme chatu na svažitém pozemku. Rádi bychom alespoň část pozemku srovnali do roviny vystavěním terasové zdi. Jaký je nejvhodnější materiál na výstavbu cca 1,5 m vysoké zdi. Poradíte?

Alice Vavřinová

Nejvýhodnější je použít přírodní kámen vlastní té lokalitě, ve které máte chatu, jinak máme velmi dobré zkušenosti se žulou.


Chtěla bych se zeptat, jaké rostliny jsou nejlepší na živé ploty? Jestli je vhodný např.břečťan anebo spíš nějaký druh thuje. A jaké mají přírustky za rok? Děkuji za odpověď.

Čermáková Lenka

Břečťan je popínavá dřevina a nehodí se na živý plot, jinak můžeme doporučit kromě thují např. habr, ptačí zob, tis a spoustu jiných. Záleží na tom, co od živého plotu očekáváte. Přírůstky jsou cca 20 - 60 cm/rok, záleží na druhu.


Prosím o radu, jaké další okrasné stromy nebo keře mám zasadit? Máme na zahradě kolem plotu pás kůry, asi 7,5 x 1,5m. V rohu je jalovec a potom následuje jalovec zlatý, rosa polyant, kroucená líska, jalovec (juniperus squamata"Meyeri), evonymus a hortenzie. Teď jsme se rozhodli, že pás prodloužíme asi o 3m a nevíme, co by se tam ještě hodilo. Budou tam ještě asi 3m místa k altánu, v polovině je malá vrba (zelené lístky a konce světlé až do růžova) a na rohu altánu okrasná tráva. Za odpověď předem moc děkuji.

Romana W.

Vzhledem k popsané rozmanitosti výsadeb již nezáleží na druhu, kupte si, co se vám líbí, pouze konzultujte se zahradníky velikost.


Prosím o radu, mám vysoký buk a dub v blízkosti rodinného domu. Mohou kořeny narušit základy stavby, přívody plynu, vody, elektřiny...? Pokud ano, tak jaká vzdálenost je bezpečná? Při výsadbě buku byla dodržena uváděná vzdálenost od sítí, rovněž od základů domu a venkovního schodiště. Nyní má ale kmen obvod 114 cm, výšku mezi 15-20 m. Mám obavu,aby kořenový systém nenarušil plynový a elektrický přívod a event. i stavbu. Nebylo by jistější raději buk odstranit, i když vzhledem ke krásnému červenému zbarvení listí je velmi dekorativní? Přívod vody je ve vzdálenosti větší, takže k narušení zřejmě nemůže dojít. U dubu je vzdálenost dostatečná. Děkuji předem za odpověď.

MUDr. Janoušek Otakar

Co se týká vzdálenosti od sítí, je ochranná zóna na každou stranu 1,5 m při výsadbě. Pakliže je buk vysazen, jak z textu vyplývá 1,5 m od domu, musím jen smutně konstatovat, že byl nevhodně vysazen a k poškození tím pádem časem může povrchovými kořeny dojít. Zřejmě bude nutné časem přistoupit ke kácení, jen upozorňují, že při této velikosti stromu je ke kácení potřeba povolení, byť strom stojí na Vašem pozemku.


Zakládám si bylinkovou zahrádku. "Něco" už mám (tymián, mateřídoušku, dobromysl, šalvěj, jablečník, levanduli, třapatku, meduňku, kozlík, třezalku, saturejku, yzop, estragon, mátu, kontryhel), ale ještě bych chtěla mnoho doplnit, ale lozím po internetu a nemohu najít žádný odkaz na prodejnu bylinek, navíc trochu neobvyklých jako LOMIKÁMEN ZRNATÝ, VRBOVKA MALOKVĚTÁ, SVÍZEL SYŘIŠTOVÝ, TRUSKAVEC PTAČÍ, PELYNĚK PRAVÝ, SLÉZ PŘEHLÍŽENÝ, SVĚTLÍK, PUŠKVOREC, ROZRAZIL, SRDEČNÍK, ARNIKA,... Předem moc děkuji za radu.

Eva Kladivová

Doporučujeme navštívit stránky firmy Botanicus nebo Planta naturálie.


Dobrý den. Můžete prosím doporučit vhodné rostliny pro osázení (zpevnění a pokrytí) prudkého břehu kolem domu? Plocha k osázení cca 25x3m, nadmořská výška 270m n.m., orientace S-Z-J, půda spíše jílovitá.

Michael Zajíček

Doporučuji Cotoneaster dammerii nebo Cotoneaster salicifolius v různých kultivarech, dále Spiraea - tavolník, Potentilla - mochna a Euonymus - brslen.


Dobrý den, rád bych věděl, jak daleko mám sázet stromy od společného oplocení pozemků?

Pavel Štěpo

Záleží na tom, o jaký druh stromu se jedná. Doporučuji 1 metr od plotu, pakliže se jedná o malokorunné stromy.


Stránky: 1 <<... | 19 | 20 | 21 | ...>> 22

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů