Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Malý zahradní kalendář - Duben

duben - ilustrační fotoJaro je tu a všechno na zahradě se začíná zelenat a bujet. O slovo se hlásí nejen ty rostliny, které na zahradě chceme mít, ale i úporné plevele, které vidíme neradi. Těch je potřeba se začít rychle zbavovat. Totéž platí i o nezvaných návštěvnících, jako jsou hraboši nebo krtci. Neocenitelným pomocníkem jsou v tomto období naopak především pro ovocné dřeviny probouzející se včely. My sami také nesmíme zahálet, v tomto období bychom měli být stejně pilní jako ty včely - sázet, přesazovat, hnojit, kopčit, kypřit… a dokončit vše, co jsme nestihli pro naši zahradu udělat v březnu.

 • Nyní nastává období, kdy již můžeme definitivně odstranit všechny zimní přikrývky. Proti případným zimním mrazíkům si však ještě ponechme pro jistotu připravený materiál na přechodné zakrytí a ochranu menších stromů a keřů bobulovin.
 • Namrzlé nebo jinak poškozené větve stromů nyní opatrně odstraňujeme až do zdravého dřeva. Řezné rány následně ošetřujeme zahlazeným ostrým nožem.
 • Duben je dalším důležitým měsícem pro ničení plevelů, kterými jsme se začali zabývat již v březnu. Nejlepší prevencí je v tomto období nenechat plevele příliš vyrůst, ale ničit je hned, jakmile vyklíčí. (Platí i pro měsíc květen a dál.)
 • Řežeme nyní peckoviny, pokud jsme tak neučinili v předchozím roce po sklizni v měsících červenec a srpen.
 • Provádíme ořezání okrasných trav, třezalek, tavolníků a jim podobných keřů.
 • Vhodná doba je pro pokračování výsadby dřevin jako jsou břízy, jehličnany a ostatní stálezelené dřeviny. Stálezelené dřeviny, pěnišníky a vřesovité rostliny sázíme do mírně zastíněných míst. Jehličnany vysazujeme zásadně narašené a vždy s kořenovým balem.
 • U keřů, které byly vysazovány v podzimních měsících, je nutné provést jednak jarní řez a dále je posléze seříznout na tři pupeny od kořenového krčku. Rostlina se po tomto zásahu tzv. větví odspodu a její vzhled se jeví kompaktní.
 • Přesazujeme pěnišníky a azalky, které potřebujeme přemístit. Musíme je však přesazovat i s balem na kořenech. U pěnišníků později po odkvětu odstraňujeme vylomením odkvetlá květenství. Na jaře kvetoucí a také více než tři roky staré keře prořezáváme vždy ihned po odkvětu.
 • U všech stálezelených dřevin zkracujeme loňské výhony o polovinu, podpoříme tím hustší růst a tvorbu nových listů.
 • Zapomenout nesmíme na jarní ošetření trávníku a to především na vertikutaci, tj. prořezání a provzdušnění trávníku, či alespoň na vyhrabání staré trávy a listí. Od tohoto měsíce musíme navíc začít pravidelně sekat trávu, protože časté sečení podporuje hustý růst. Po polovině měsíce dubna, chceme-li si založit nový trávník, zasejeme buď semena do dobře připravené půdy nebo položíme nový celistvý trávníkový koberec.
 • Nyní se můžeme věnovat intenzivně i skalce. Nejprve ji odkryjeme a vyčistíme a pak následně vysázíme nové trvalky a skalničky, případně ještě dosejeme některé letničky a další trvalky.
 • Můžeme začít osazovat okrasné závěsné venkovní košíky, ale umístíme je ještě na čas do skleníku, zimní zahrady chráněné před mrazem, nebo na krytou verandu. (Platí i pro měsíc květen.)
 • Rostliny pěstované v nádobách pozvolna v tomto období přihnojujeme nejlépe pomalu se uvolňujícím hnojivem. Keře, stromy, nově vysazené živé ploty a ovocné keře přihnojujeme dle potřeby.
 • Pokud bude koncem tohoto měsíce dostatečně teplé počasí, můžeme začít s osazováním naší vodní nádrže rostlinami, např. lekníny.
 • Nezapomínejme stále kontrolovat a předcházet výskytu chorob a škůdců, kteří nám mohou znepříjemnit celou sezónu. (Platí celoročně.)
 • Živý vánoční stromek již můžeme nyní vrátit zpět do zahrady. Možnosti máme dvě, buď rostlinu ponecháme i v sezóně v nádobě na terase, či na balkóně nebo ji vrátíme zpět do zahrady. Takto využívaná rostlina však vyžaduje naši intenzivní pozornost. Během vegetace je důležitá především pravidelná zálivka a dostatečný přísun živin v podobě umělých hnojiv. Přihnojovat začínáme pravidelně již v měsíci dubnu a končíme v září. Jako vhodné hnojivo doporučuji draselnou sůl v kombinaci s NPK nebo Cereritem.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů