Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Září

září - ilustrační fotoZáří je prvním podzimním měsícem. Jeho začátek ještě bývá teplý a slunečný, ale to se může v jeho druhé polovině rychle změnit. Nastupuje chladnější počasí, často provázené již pravými podzimními plískanicemi. Naši práci na zahradě proto musíme začít přizpůsobovat výkyvům počasí a urychleně musíme dokončit vše, co jsme v letních měsících nestihli. K průběžným pracím na zahradě se nyní přidávají další, především úklidové.

 • Začíná další období výsadby rostlin v zahradě. Do výsadbových jam zapravujeme organická hnojiva.
 • Nejvyšší čas je na výsadbu těch cibulovin, které mají vykvést další rok na jaře. Tyto cibuloviny musíme stihnout dát do země ještě tento měsíc. Přednost dejte především narcisům.
 • Měsíc září je obecně nejpříhodnějším obdobím pro výsadbu stromů a keřů. Vysazujeme nyní především jehličnany, rododendrony, vřesy a všechny stálezelené listnáče. Přesazovat můžeme pěnišníky.
 • Vysazujeme nádoby s cibulovinami pro rychlení i jarní výzdobu.
 • Trávník přihnojujeme kombinovaným hnojivem (NPK), pokud jsme tak neučinili již koncem srpna. Sekání trávníku nyní provádíme na 2-3cm. Ošetřujeme jej proti plevelům a mechu. Vhodný čas je také na založení nové trávníkové plochy výsevem.
 • Odkvetlé trvalky nyní odstřihujeme těsně nad zemí. Naposledy seřízneme i bylinky. Jiřinky a listopadky přihnojujeme.
 • Též vyndáváme ze země odkvetlé mečíky. Hlízy i s listy necháme dobře proschnout.
 • Sledujeme stále výskyt škůdců a chorob, abychom si nepřidělali zbytečné starosti a problémy v příští sezóně. Již není nutné aplikovat chemické postřiky na choroby a škůdce, nýbrž je mechanicky odstraňujeme. Velký pozor si dávejte na napadené listy, nesmí se používat do kompostu, ale musí se bez výjimky zlikvidovat, nejlépe spálit.
 • Stále ještě pravidelně plejeme záhony, aby se plevel nemohl vysemenit, protože semena mnoha druhů plevelů by snadno přečkala zimu v půdě.
 • Vhodná doba je pro čištění venkovních vodních ploch a zakládání nových vodních prvků.
 • Již nyní pomalu provádíme zazimování kbelíkových rostlin. Domů vrátíme letněné pokojové rostliny.
 • Jestliže objevíme na stromech zasychající nebo suché a polámané větve, odřízneme je.
 • Pokud jsme si uchovali Poinsetii neboli “vánoční hvězdu” z loňského roku, umístíme ji nyní na světlé stanoviště s teplotami okolo 16 - 18oC, aby se na rostlině dobře probarvily horní listeny, které právě považujeme za tzv. hvězdovitý květ.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů