Okno do zahrady
Hledat v odpovědích:

Tříděné odpovědi:

Okrasné dřeviny
O.:577 Akt.:24.4.2009
Ovocné dřeviny
O.:359 Akt.:25.4.2009
Balkony, terasy...
O.:244 Akt.:25.4.2009
Trávníky
O.:200 Akt.:25.4.2009
Zahradní architektura
O.:219 Akt.:16.2.2009
Zahradní technologie
O.:151 Akt.:2.3.2009
Voda v zahradě
O.:61 Akt.:24.4.2009
Střešní zahrady
O.:11 Akt.:16.2.2009
Pokojové rostliny
O.:662 Akt.:25.4.2009
Řez dřevin
O.:193 Akt.:25.4.2009
Trvalky, byliny...
O.:139 Akt.:25.4.2009
Cibuloviny a hlíz. rostliny
O.:111 Akt.:2.3.2009
Jehličnany
O.:355 Akt.:25.4.2009
Ostatní
O.:30 Akt.:12.2.2009

Standa Cvrček - osobní stránky


VIKAdesign - webdesign a reklama kvalitně

Vážení návštěvníci,

milí příznivci upravených a udržovaných krásných zahrad. Vítáme Vás na stránkách Zahradního rádce Martiny Hájkové s názvem OKNO DO ZAHRADY, který jsme připravili právě pro vás a vaši zahradu.

zahrada - ilustrační fotoNáš zahradní rádce by se měl stát pro vás a vaši zahradu užitečným pomocníkem a nabídnout vám velké množství různých rad a doporučení na její zvelebování a zkrášlování. Můžete se zde dozvědět řadu užitečných informací např. o ošetřování okrasných i ovocných dřevin na vaši zahradě, o pěstování venkovních i pokojových květin, řekneme vám jak pečovat o trávník, jak správně založit živý plot, jak osázet balkon letničkami, jak vyčistit zahradní jezírko, či jak bojovat s plevely, chorobami a škůdci, kterým se žádná zahrada neubrání.

Zahradní rádce je rozdělen do několika okruhů na téma vaše zahrada a vše, co s ní souvisí. V jednotlivých sekcích si můžete buď přečíst již zodpovězené dotazy z oblasti, která vás zajímá, případně nám můžete sami napsat prostřednictvím formuláře váš vlastní problém, týkající se vaší zahrady.

Dále vám nabízíme malý zahradní kalendář, kde se dozvíte obecná doporučení, co prospěšného byste neměli opomenout v příslušném měsíci udělat, aby vaše zahrada po celý rok vzkvétala a přinášela vám trvalé potěšení.

zahrada - ilustrační fotoPro ty z vás, kteří se chtějí na téma zahrada dozvědět víc, zařazujeme pro zajímavost postupně články, které zahradní architektka Martina Hájková publikuje v odborných časopisech, a ve kterých se dozvíte další informace o zakládání zahrad, zakládání vodních či architektonických prvků v zahradě, více o střešních zahradách, i odborných činnostech jako je řez rostlin, alergenních rostlinách, půdách a substrátech aj.

Náš zahradní rádce je určen pro všechny, kteří mají rádi svou zahradu a přírodu jako takovou. Najdete zde informace jak pro začátečníky, tak i méně či více zkušené zahrádkáře a pěstitele, ale i pro širokou veřejnost, která se chce něco o této problematice dozvědět.

Všem vám přejeme hodně pěstitelských úspěchů a radosti z vaší zahrady.

Malý zahradní kalendář - Únor

únor - ilustrační fotoVenku je stále tuhá zima, ale zahrádkář již cítí ve vzduchu jaro. Nenechme se zmást prvními nesmělými slunečními paprsky. S některými nutnými činnostmi, které se vztahují k měsíci lednu a všem zimním měsícům, musíme pokračovat i v únoru. Některé rady na únor se překrývají s radami z měsíce ledna, zvláště venkovní ochrana rostlin před mrazem, mokrým sněhem a silným nárazovým větrem, či okusu zvěří. Některé rady z ledna doporučujeme praktikovat ještě v únoru také v případě, je-li v daném roce tužší či delší zima, případně ve výše položených oblastech naší republiky. (Více se dočtete v radách na leden.)

 • Cibule rostlin, které rychlíme pro domácí okrasu (begonie, narcisky, hyacinty…) každý den kontrolujeme (zálivku, přihnojování...), abychom nezmeškali počátek kvetení. Nemocné části u nich odstraňujeme. Při mírném poškození je můžeme ošetřit fungicidem.
 • Provádíme odběr řízků z přezimovaných balkonových rostlin, např. převislých pelargonií, též ze spodní části velkokvětých chryzantém a případně můžeme přesadit řízky fuchsií.
 • Chceme-li se věnovat dosnám, je nejvyšší čas, abychom vsadili do substrátu hlízy a nechali je narašit.
 • Rovněž již můžeme zasít rychle rostoucí trvalky jako jsou zvonky a máky, aby nám vykvetly ještě tento rok a též i záhonové rostliny s dlouhou dobou klíčení, např. hledíky, aksamitníky, lobelku, šalvěj, netýkavku, vilec...
 • V této době již můžeme vysévat hořce. Osetou misku vyneseme na zahradu a necháme zapadnout sněhem.
 • Měli bychom začít věnovat zvýšenou péči i pokojovým rostlinám. V interiérech i v teplejších oblastech venku mohou být již nyní vážným problémem škůdci. Zejména se jedná o mšice. Pozvolna bychom měli také začít dle intenzity přibývajícího světla s hnojením pokojových rostlin. Nastává též vhodný čas na jejich přesazování.
 • Na záhony nyní rozmístíme skleněné nebo fóliové kryty a poklopy, aby se do března stačila prohřát půda pro setí ranné zeleniny, letniček aj.
 • Připravujeme si komposty a další organické substráty.
 • Jsou-li pěkné dny, kdy není půda příliš rozmoklá, můžeme pokračovat v hlubokém rytí a doplňování organických hnojiv.
 • Kmeny vyšších tvarů stromů chráníme před mrazovými deskami, které jsou způsobeny prudkými teplotními rozdíly při vyjasnění mezi dnem a nocí.
 • Provádíme zimní průklest starších ovocných stromů, např. hrušní a jabloní nebo je připravujeme zmlazovacím řezem k přeroubování v pozdějším období. Obecně však platí, že řez dřevin neprovádíme za silných mrazů. (Platí i pro měsíc leden, případně březen.)
 • Pokud jsme měli v předchozích letech potíže se škůdci a chorobami typu strupovitost, padlí, mšice, ploštice a obaleči, musíme v tomto období neprodleně začít provádět postřik ovocných stromů. (Platí ještě pro měsíc březen.)
 • Chceme-li si založit nový trávník, je potřeba začít s přípravnými pracemi, jakmile rozmrzne půda.

ÚvodO autorceZahradní kalendářČlánky
Marigreen art s.r.o. - zahrada vašich snů